Skip to content

345 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2024

Property Information

Block44.157
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
42%
Improvement Value:$85,300
58%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,652+1.0%
2024$3,617+5.9%
2023$3,416-0.1%
2022$3,420+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16606, Page 1895Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16476, Page 1555Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$225,500
DeedBook 14066, Page 1941

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 11198, Page 1350

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4589, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1977