Skip to content

349 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block44.157
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,600
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
32%
Improvement Value:$130,800
68%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,777+1.0%
2024$4,731+5.9%
2023$4,468-1.8%
2022$4,550+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13027, Page 788

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 10330, Page 627

Property Sale

Sale
$100,900
DeedBook 4801, Page 409

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 4419, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1977