Skip to content

353 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block44.157
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,907
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$209,200
77%
Total Assessment$270,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724+1.0%
2024$6,659+5.9%
2023$6,288-0.1%
2022$6,296+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 17218, Page 1133Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11095, Page 1513

Property Sale

Sale
$110,450
DeedBook 5211, Page 50

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5157, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1994