Skip to content

361 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block44.157
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,376
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$166,600
73%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+1.0%
2024$5,611+5.9%
2023$5,299-0.1%
2022$5,306+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 10632, Page 1024

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 10036, Page 1936

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 5384, Page 164