Skip to content

301 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block44.157
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,304
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,000
69%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+1.0%
2024$4,884+5.9%
2023$4,611-0.1%
2022$4,617+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 17313, Page 369Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 5021, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1992