Skip to content

104 Mooring RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block44.157
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,946
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
24%
Improvement Value:$190,000
76%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+1.0%
2024$6,187+5.9%
2023$5,842-0.1%
2022$5,850+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 17119, Page 117Recorded5/18/2018

Property Sale

Sale
$132,550
DeedBook 5117, Page 750

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 5085, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook 4567, Page 962