Skip to content

461 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block44.160
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
38%
Improvement Value:$101,800
62%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,062+1.0%
2024$4,023+5.9%
2023$3,799-0.1%
2022$3,804+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 15654, Page 349Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 13665, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1978