Skip to content

1803 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block44.164
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
22%
Improvement Value:$225,800
78%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+1.0%
2024$7,119+5.9%
2023$6,722-0.1%
2022$6,731+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,842DeedBook 16721, Page 1340Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$168,900
DeedBook 10060, Page 1780

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 5709, Page 818