Skip to content

1779 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$287,001
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block44.164
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,654
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
24%
Improvement Value:$196,600
76%
Total Assessment$257,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,401+1.0%
2024$6,339+5.9%
2023$5,986-0.1%
2022$5,994+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$287,001

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 16842, Page 1442Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 15500, Page 1233

Property Sale

Sale
$182,025
DeedBook 5710, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$286,200
DeedBook 5403, Page 137

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5201, Page 411