Skip to content

1783 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$181,324
Last Sale Date
Oct 17, 1997

Property Information

Block44.164
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,244
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
22%
Improvement Value:$211,000
78%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,759+1.1%
2024$6,686+5.9%
2023$6,314-0.1%
2022$6,322+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$181,324
DeedBook 5527, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$286,200
DeedBook 5403, Page 137

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5201, Page 411