Skip to content

260 Clipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block44.165
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
36%
Improvement Value:$112,400
64%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+1.0%
2024$4,328+5.9%
2023$4,087-0.1%
2022$4,092+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 10918, Page 398

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5746, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1979