Skip to content

240 Clipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2004

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block44.165
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$206,400
77%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+1.0%
2024$6,590+5.9%
2023$6,223-0.1%
2022$6,231+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 16762, Page 1104Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 15750, Page 1626Recorded2/24/2014

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 14483, Page 1723

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 11380, Page 1345

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 5696, Page 595

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4462, Page 381