Skip to content

236 Clipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2023

Property Information

Block44.165
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,560
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
30%
Improvement Value:$155,900
70%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,564+1.0%
2024$5,511+5.9%
2023$5,204-0.1%
2022$5,210+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 14341, Page 253

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5744, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4462, Page 381