Skip to content

1816 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block44.165
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
29%
Improvement Value:$151,900
71%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+1.0%
2024$4,983+6.2%
2023$4,691-0.1%
2022$4,698+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,500
Sq Ft1,618DeedBook 19816, Page 1873Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$125,275
DeedBook 5235, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5107, Page 453