Skip to content

263 Clipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block44.166
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,848
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
26%
Improvement Value:$177,600
74%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+1.0%
2024$5,909+5.9%
2023$5,580-0.1%
2022$5,587+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10139, Page 1948

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5723, Page 799

Property Sale

Sale
$4,785
DeedBook 4424, Page 655