Skip to content

125 Launch RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2016

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block44.167
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
19%
Improvement Value:$262,600
81%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,080+1.0%
2024$8,002+5.9%
2023$7,556-0.1%
2022$7,566+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,900

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 16519, Page 334Recorded9/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$51,750

From:

To:

DeedBook 16143, Page 1162Recorded7/24/2015