Skip to content

374 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block44.167
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,548
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
27%
Improvement Value:$181,300
73%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,158+9.3%
2024$5,636+5.9%
2023$5,322-0.1%
2022$5,329+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,548DeedBook 19120, Page 1467Recorded8/2/2022

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17111, Page 160Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 11794, Page 515

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 10892, Page 568

Property Sale

Sale
$102,140
DeedBook 5066, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5018, Page 307