Skip to content

125 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$68,500
Last Sale Date
Nov 16, 1992

Property Information

Block44.168
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,208
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
28%
Improvement Value:$158,900
72%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,475+1.0%
2024$5,422+5.9%
2023$5,120-0.1%
2022$5,127+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5021, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1978