Skip to content

120 Launch RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block44.168
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
41%
Improvement Value:$91,200
59%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,819+1.0%
2024$3,782+5.9%
2023$3,571-0.1%
2022$3,576+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 16709, Page 1768Recorded4/12/2017

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 14900, Page 152

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4706, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1978