Skip to content

108 Launch RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Nov 7, 2005

Property Information

Block44.168
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,584
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
31%
Improvement Value:$137,100
69%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+1.0%
2024$4,886+5.9%
2023$4,614-0.1%
2022$4,620+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,900
DeedBook 5191, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5104, Page 735

Property Sale

Sale
$14,900
DeedBook 4990, Page 306