Skip to content

104 Launch RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2021

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 7, 2021

Property Information

Block44.168
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,862
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
15%
Improvement Value:$352,300
85%
Total Assessment$413,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,277+1.0%
2024$10,178+611.6%
2023$1,430-0.1%
2022$1,432+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,862DeedBook 18825, Page 89Recorded12/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,862DeedBook 18204, Page 312Recorded12/11/2020