Skip to content

149 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block44.169
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,377
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
30%
Improvement Value:$154,700
70%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+1.0%
2024$5,464+5.9%
2023$5,159-0.1%
2022$5,166+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,377DeedBook 19345, Page 1054Recorded4/6/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 15887, Page 530Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13976, Page 287

Property Sale

Sale
$120,970
DeedBook 5502, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5388, Page 509

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5166, Page 626