Skip to content

1728 Breakers DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1997

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block44.170
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,467
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
29%
Improvement Value:$166,100
71%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+1.0%
2024$5,749+5.9%
2023$5,429-0.1%
2022$5,436+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,467DeedBook 19165, Page 1383Recorded9/15/2022

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 10666, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5430, Page 798