Skip to content

104 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block44.170
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,917
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
26%
Improvement Value:$174,500
74%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,862+1.0%
2024$5,806+5.9%
2023$5,482-0.1%
2022$5,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000
Sq Ft1,917DeedBook 18594, Page 146Recorded7/22/2021

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 5279, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1995