Skip to content

100 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block44.170
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,328
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
23%
Improvement Value:$226,400
77%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,303+1.0%
2024$7,232+5.9%
2023$6,829-0.1%
2022$6,838+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,328DeedBook 19900, Page 813Recorded1/13/2025

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 16880, Page 1830Recorded9/25/2017

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 5390, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1996