Skip to content

346 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block44.170
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,645
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
34%
Improvement Value:$136,700
66%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,137+1.0%
2024$5,088+5.9%
2023$4,804-0.1%
2022$4,810+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12873, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 1977