Skip to content

160 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block44.170
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$110,000
64%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,246+1.0%
2024$4,205+5.9%
2023$3,971-0.1%
2022$3,976+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 15024, Page 1960

Property Built

Built

Year Built: 1979