Skip to content

156 Captain RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Feb 22, 2019

Property Information

Block44.170
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,362
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
34%
Improvement Value:$121,600
66%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+1.0%
2024$4,498+5.9%
2023$4,247-0.1%
2022$4,252+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 17392, Page 1311Recorded2/25/2019

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12012, Page 1167

Property Built

Built

Year Built: 1979