Skip to content

257 Stormy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
May 21, 1997

Property Information

Block44.170
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
33%
Improvement Value:$126,600
67%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,690+1.0%
2024$4,645+5.9%
2023$4,386-0.1%
2022$4,392+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5472, Page 250

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5234, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1979