Skip to content

265 Stormy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$111,500
Last Sale Date
Jul 20, 1993

Property Information

Block44.170
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,925
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
28%
Improvement Value:$164,900
72%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+1.0%
2024$5,594+5.9%
2023$5,283-0.1%
2022$5,289+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$111,500
DeedBook 5082, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5023, Page 603

Property Sale

Sale
$10,900
DeedBook 4570, Page 551