Skip to content

269 Stormy RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block44.170
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage988
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
37%
Improvement Value:$117,000
63%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,611+1.0%
2024$4,566+5.9%
2023$4,312-0.1%
2022$4,318+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 13872, Page 1833

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 5167, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4557, Page 424