Skip to content

156 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2025

Property Information

Block44.171
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,647
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
27%
Improvement Value:$171,800
73%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,570+1.0%
2024$5,514+6.2%
2023$5,193-0.1%
2022$5,200+1.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5631, Page 868

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 5347, Page 540