Skip to content

336 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$108,300
Last Sale Date
Aug 5, 1994

Property Information

Block44.172
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,262
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,700
30%
Improvement Value:$157,100
70%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+1.0%
2024$5,528+5.9%
2023$5,220-0.1%
2022$5,227+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$108,300
DeedBook 5189, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1994