Skip to content

204 Schooner RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block44.173
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,706
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
23%
Improvement Value:$203,900
77%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592+1.0%
2024$6,529+15.1%
2023$5,673-0.1%
2022$5,680+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$467,000
Sq Ft1,706DeedBook 18849, Page 1702Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10973, Page 793

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 5244, Page 787

Property Sale

Sale
$126,400
DeedBook 5075, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5019, Page 278