Skip to content

353 Mermaid DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$125,300
Last Sale Date
Dec 30, 1993

Property Information

Block44.173
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,797
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$188,400
75%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,208+1.0%
2024$6,148+5.9%
2023$5,805-0.1%
2022$5,813+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,300
DeedBook 5136, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 5019, Page 278