Skip to content

280 Neptune DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Price
$251,900
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block44.174
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,764
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
26%
Improvement Value:$184,800
74%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+1.0%
2024$6,106+5.9%
2023$5,766-0.1%
2022$5,773+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$251,900
DeedBook 11793, Page 1859

Property Built

Built

Year Built: 2003