Skip to content

220 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2005

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block44.175
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
20%
Improvement Value:$268,200
80%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,311+1.0%
2024$8,230+5.9%
2023$7,772-0.1%
2022$7,782+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 16408, Page 800Recorded6/2/2016

Property Sale

Sale
$434,750
DeedBook 12915, Page 1247

Property Built

Built

Year Built: 2005