Skip to content

112 Smugglers CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block44.175
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,786
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
27%
Improvement Value:$189,100
73%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,436+1.0%
2024$6,374+5.9%
2023$6,019-0.1%
2022$6,026+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 12695, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5183, Page 227