Skip to content

100 Sailing RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2012

Property Information

Block44.176
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,027
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
26%
Improvement Value:$188,500
74%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+1.0%
2024$6,246+5.9%
2023$5,898-0.1%
2022$5,906+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 10427, Page 1483

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 10193, Page 1697