Skip to content

104 Torpedo RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1996

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block44.177
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,325
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
21%
Improvement Value:$233,800
79%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+1.0%
2024$7,264+5.9%
2023$6,859-0.1%
2022$6,868+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,325DeedBook 19748, Page 1723Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$374,000
Sq Ft2,325DeedBook 17746, Page 1563Recorded1/9/2020

Property Sale

Sale
$270,500

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 15785, Page 375Recorded4/16/2014

Property Sale

Sale
$170,924
DeedBook 5348, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5277, Page 671