Skip to content

180 Skipper RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2008

Property Information

Block44.177
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,469
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
35%
Improvement Value:$133,400
65%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+1.0%
2024$5,029+5.9%
2023$4,748-0.1%
2022$4,755+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5507, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4935, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$86,400
DeedBook 4402, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1979