Skip to content

255 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block44.178
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
27%
Improvement Value:$169,700
73%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+1.0%
2024$5,742+9.9%
2023$5,227-0.1%
2022$5,234+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,780DeedBook 19124, Page 1501Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$125,878
DeedBook 5678, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5542, Page 399

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5022, Page 274