Skip to content

231 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Date
Mar 27, 2012

Property Information

Block44.178
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,500
37%
Improvement Value:$108,900
63%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,281+1.0%
2024$4,239+5.9%
2023$4,003-0.1%
2022$4,008+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1978