Skip to content

225 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$158,900
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block44.178
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,482
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
38%
Improvement Value:$105,000
62%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,238+1.0%
2024$4,198+5.9%
2023$3,964-0.1%
2022$3,969+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$158,900

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 16272, Page 1295Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12351, Page 723

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 11179, Page 1711

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 4666, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1978