Skip to content

125 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1991

Last Sale Price
$101,400
Last Sale Date
Sep 18, 1991

Property Information

Block44.178
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
29%
Improvement Value:$153,000
71%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+1.0%
2024$5,277+6.4%
2023$4,960-0.1%
2022$4,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$101,400
DeedBook 4942, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1991