Skip to content

153 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 3, 2020

Property Information

Block44.178
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,098
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
34%
Improvement Value:$117,800
66%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,459+1.0%
2024$4,416+5.9%
2023$4,170+6.6%
2022$3,913+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,098DeedBook 18153, Page 270Recorded11/17/2020

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 16598, Page 1654Recorded12/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979