Skip to content

157 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Aug 16, 2002

Property Information

Block44.178
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,962
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
28%
Improvement Value:$161,500
72%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+1.0%
2024$5,491+5.9%
2023$5,185-0.1%
2022$5,192+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 10991, Page 1747

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 4999, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1978