Skip to content

165 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block44.178
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,855
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
27%
Improvement Value:$166,700
73%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,669+1.0%
2024$5,614+5.9%
2023$5,301-0.1%
2022$5,308+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,855DeedBook 18838, Page 134Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 10890, Page 219

Property Sale

Sale
$123,250
DeedBook 5221, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5071, Page 820