Skip to content

181 Stowaway RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block44.178
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,158
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
37%
Improvement Value:$104,100
63%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,114+1.0%
2024$4,075+5.9%
2023$3,848-0.1%
2022$3,853+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 16672, Page 1129Recorded3/2/2017

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook 12755, Page 1814

Property Sale

Sale
$147,953
DeedBook 10890, Page 1180

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5571, Page 191

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5097, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1979