Skip to content

287 Sextant RoadManahawkin, NJ 08050

Built 2020

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block44.178
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,862
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
16%
Improvement Value:$315,100
84%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+1.0%
2024$9,263+5.9%
2023$8,747+510.7%
2022$1,432+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900
Sq Ft2,862DeedBook 18303, Page 138Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 17821, Page 585Recorded3/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020